Φεβ 26

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2021 – 2022

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ανακοινώνεται  ότι οι εγγραφές των μαθητών  για την Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2021-2022   θα γίνουν από

1 έως και 20 Μαρτίου 2021

(Εργάσιμες ημέρες και ώρες 10:00- 12:00 μετά από τηλεφωνική επικοινωνία)

Παρακαλούνται οι γονείς των μαθητών να προσκομίσουν στη Διεύθυνση του Σχολείου τα εξής δικαιολογητικά:

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ-Έντυπο από το σχολείο)
  2. Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, από όπου φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια
  3. Αποδεικτικό στοιχείο, από το οποίο, κατά την κρίση του Δ/ντή του Σχολείου, αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή πχ απόδειξη πληρωμής ΔΕΗ κλπ
  4. Βεβαίωση φοίτησης σε Νηπιαγωγείο

Από τη Δ/νση του Σχολείου

Τηλ. επικοινωνίας: 2331041220

Οκτ 26

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Αύριο 27/10/2020 οι μαθητές/τριες  θα προσέλθουν το πρωί κανονικά στο σχολείο στις 8:15 χωρίς τσάντες και θα αποχωρήσουν στις 9:40.

Σεπ 13

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ( ΝΕΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ)

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την Αρ. Πρωτ. Φ7/ 119778/Δ1/11-92020 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, την  Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στο Σχολείο στις 8.15. Ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 10:45 και κατόπιν οι μαθητές θα αποχωρήσουν.

Οι μαθητές να έχουν μαζί και τις τσάντες τους, γιατί θα παραλάβουν και τα βιβλία.

Σεπ 11

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Ο αγιασμός του σχολείου για το ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 14/9/2020 στις 10:45.

Οι μαθητές παρακαλούνται να βρίσκονται στο σχολείο λίγο νωρίτερα.

Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική για  όλους τους μαθητές.

Δεν επιτρέπεται η είσοδος των συνοδών των μαθητών στο σχολείο.

Μετά το πέρας του αγιασμού οι μαθητές θα αποχωρήσουν.

Την Τρίτη 15/9/2020 ξεκινούν κανονικά τα μαθήματα και το ολοήμερο τμήμα.

Το ωράριο λειτουργίας του σχολείου είναι 8:15 – 13:15.

Το ολοήμερο τμήμα του σχολείου σχολάει στις 15:00

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΟΔΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ

Η ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ 05

ΠΩΣ ΦΟΡΑΩ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΜΑΣΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ 07

Ο ΜΑΣΚΟΥΛΗΣ (ΑΠΛΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ)08

Σεπ 10

ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΕΟΔΥ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟ (SARSCoV-2)

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ03

Σεπ 10

ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΕΟΔΥ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟ (SARSCoV-2)

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ01

Πώς θα πρέπει να μιλάω σε παιδιά και έφηβους για τον ιό (SARS-CoV-2) που προκαλεί τη νόσο COVID-19 (Συμβουλές για γονείς και εκπαιδευτικούς) 04

Σεπ 08

Οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας με θέμα: «ΛΟΙΜΩΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΚΟΡΩΝΟΪΟ SARS?CoV-2 (COVID-19) – ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ».

Σας ανακοινώνουμε τις οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας με θέμα: «ΛΟΙΜΩΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ
ΚΟΡΩΝΟΪΟ SARS?CoV-2 (COVID-19) – ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ»

COVID_δημοτικα_οδηγιες ΕΟΔΥ

Ιούν 17

ΑΥΡΙΟ 18/6/2020 ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΚΛΕΙΣΤΟ

Αύριο το σχολείο μας – καθώς και τα άλλα σχολεία του Μακροχωρίου – θα παραμείνει κλειστό λόγω προγραμματισμένης διακοπής νερού.

Ιούν 11

Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (ΚΔΑΠ) του ΚΑΠΑ Δήμου Βέροιας στο Μακροχώρι και στη Βέροια

ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι από την 1η Σεπτεμβρίου 2020 θα λειτουργήσουν στη Βέροια και στο Μακροχώρι Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (ΚΔΑΠ) του ΚΑΠΑ Δήμου Βέροιας. Σκοπός είναι να συμμετέχουν τα παιδιά σε παιδαγωγικές δραστηριότητες, ώστε να γεμίζουν ποιοτικά τον ελεύθερο χρόνο τους και ταυτόχρονα να βοηθιούνται οι εργαζόμενοι γονείς.

Τα ΚΔΑΠ λειτουργούν κάθε χρόνο από την 1η Σεπτεμβρίου μέχρι και την 31η Αυγούστου εκτός σχολικού ωραρίου (16:15 ως 21:15) και συνεχίζουν τη λειτουργία τους και τις περιόδους των διακοπών Χριστουγέννων, Πάσχα και καλοκαιριού. Γίνονται δεκτά παιδιά ηλικίας 5έως 12 ετών. ΙΣΧΥΟΥΝ VOUCHER ΕΣΠΑ! (Φέτος η πρόσκληση της ΕΕΤΑΑ αναμένεται μέσα Ιουνίου)

Ενδεικτικά κάποιες από τις δραστηριότητές μας:

-κουκλοθέατρο

-καλλιτεχνικό εργαστήρι

-μουσικοκινητική/ψυχοκινητική αγωγή

-θεατρικό παιχνίδι

-δημιουργικός κινηματογράφος

-ζαχαροπλαστική για παιδιά

-επιτραπέζια ατομικά/ομαδικά παιχνίδια

-πληροφορική

-εργαστήρι ρομποτικής

– ελεύθερες δραστηριότητες