Μαρ 28

“Χελιδόνα έρχεται….”

Τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2022, ημέρα της επίσημης έναρξης της άνοιξης, οι μαθητές της πρώτης τάξης του σχολείου μας και  η δασκάλα τους Αμυγδαλιά Κορφιώτη αναβίωσαν το έθιμο της χελιδόνας.
Κρατώντας καλαθάκια στολισμένα με κισσούς και λουλούδια καθώς κι ένα ξύλινο ομοίωμα χελιδόνας, οι  μικροί μας μαθητές μετέφεραν το μήνυμα του ερχομού της άνοιξης στα σπίτια και τους δρόμους της γειτονιάς μας τραγουδώντας “τα χελιδονίσματα”.
Το έθιμο της χελιδόνας έχει τις ρίζες του στην Αρχαία Ελλάδα και επιβιώνει μέχρι τις μέρες μας σε πολλές περιοχές όπως στην Ήπειρο, τη Μακεδονία, τη Θράκη και τα Δωδεκάνησα.
Τα παιδιά με τον ερχομό της άνοιξης έφτιαχναν ένα αρθρωτό ομοίωμα χελιδονιού, “τη χελιδόνα” και τραγουδούσαν με αυτό τα κάλαντα της άνοιξης τα
λεγόμενα “χελιδονίσματα”. Γύριζαν από σπίτι σε σπίτι και οι νοικοκυρές τους έδιναν λάδι, κρασί, αλεύρι, σιτάρι, αυγά και μερικές φορές χρήματα.
Τα χρήματα καθώς και τα προϊόντα αυτά, τα παιδιά τα έδιναν στην εκκλησία.

Βίντεο χελιδόνα