Μαΐ 08

Οι μαθητές της Β΄τάξης του σχολείου μας έγιναν εθελοντές καθαριότητας

Την Τετάρτη 4 Μαΐου 2022 επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι Εθελοντές για την καθαριότητα Βέροιας, στα πλαίσια προγράμματος του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων που πραγματοποείται στη Β΄τάξη, με τίτλο «Εθελοντισμός – Αλληλεγγύη – Ενεργός Πολίτης». Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης φόρεσαν τα γιλέκα με το κείμενο «Καθαρί…ζω!   ….ζεις!   …ζουμε!,  πήραν στα χέρια τους τις ειδικές τσιμπίδες και ξεχύθηκαν στην αυλή του σχολείου μας, αλλά και γύρω από αυτή, για να μαζέψουν τα σκουπίδια. Τα παιδιά, με ενθουσιασμό, προσπάθησαν να μαζέψουν όσα περισσότερα σκουπίδια μπορούσαν. Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό! Φορώντας τα γιλέκα του εθελοντή,  ένιωσαν τη χαρά της προσφοράς που μόνο ο εθελοντισμός μπορεί να εμφυσήσει! Ευχαριστούμε πολύ τους Εθελοντές για την καθαριότητα Βέροιας για την πολύτιμη εμπειρία που πρόσφεραν  στους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄τάξης, μεταδίδοντάς τους την αγάπη και τον ενθουσιασμό τους για το κοινωνικό έργο που τόσο απλόχερα προσφέρουν!