Δεκ 23

ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στα πλαίσια του προγράμματος <<Σχολείο και Κοινότητα>>, απευθύναμε πρόσκληση στους τοπικούς Πολιτιστικούς Συλλόγους Μακροχωρίου , οι οποίοι με χαρά την αποδέχθηκαν.

Την Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2022, επισκέφθηκαν το σχολείο μας μέλη του Συλλόγου Ντόπιων Μακροχωρίου, μας παρουσίασαν τα έθιμα <<Ρουγκάτσια >> και <<Γουρνοχαρά>> και στη συνέχεια έντυσαν έναν μαθητή του σχολείου μας με την παραδοσιακή στολή, εξηγώντας μας ταυτόχρονα το κάθε κομμάτι της και τους συμβολισμούς που έχει.

Την Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2022, σειρά είχαν οι Πόντιοι Μακροχωρίου , οι οποίοι μας τραγούδησαν τα ποντιακά κάλαντα και στη συνέχεια χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς με μαθητές /τριες του σχολείου μας φορώντας τις παραδοσιακές στολές.

Η Διεύθυνση, το προσωπικό και οι μαθητές /τριες του σχολείου μας ευχαριστούν θερμά τους δύο Συλλόγους του Μακροχωρίου για την παρουσία τους στις εκδηλώσεις μας.