Μαρ 11

Παρουσίαση βιβλίου

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 , επισκέφθηκε το σχολείο μας η συγγραφέας- ειδική παιδαγωγός Μαρία Μερτζάνη και μας παρουσίασε το βιβλίο της « Η γοργόνα κι η γυάλινη φυσαλίδα».

Η γοργόνα πιστεύει πως είναι πολύ άτυχη , αλλά δεν κάνει κάτι γι’ αυτό… Μέχρι την ημέρα που ακούει τον μύθο της γυάλινης φυσαλίδας και αποφασίζει να κυνηγήσει την τύχη της στα πέρατα του βυθού. Θα τα καταφέρει;;;

Τα παιδιά προβληματίστηκαν και μέσα από την όμορφη ιστορία κατάλαβαν ότι τελικά εμείς οι ίδιοι φτιάχνουμε την τύχη μας μέσα από ένα αγώνα διαρκούς αναζήτησης και προσπάθειας… γιατί εξάλλου η « η τύχη είναι μέσα μας» όπως πολύ εύστοχα μας αποκάλυψε η συγγραφέας!!!

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μερτζάνη Μαρία για την παρουσίαση του βιβλίου της και την υπέροχη επικοινωνία που είχε με τα παιδιά του σχολείου μας!!!!