Απρ 03

Μάθημα πρώτων βοηθειών στη Β΄ τάξη του σχολείου μας

Την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024, επισκέφτηκε τη Β΄ τάξη του σχολείου μας η κ. Χρύσα Λιούλια, εκπαιδεύτρια – προϊσταμένη του Περιφερειακού Τμήματος  Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Βέροιας, στα πλαίσια του προγράμματος «Σεισμός – Και τώρα τι κάνω;» των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που πραγματοποιείται στη συγκεκριμένη τάξη. Η κ. Λιούλια αφού ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες για την ιστορία του ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, καθώς και για τη σημαντικότητα της προσφοράς των εθελοντών και των εθελοντριών του, τους εξήγησε τι είναι οι πρώτες βοήθειες, ποιος είναι ο στόχος τους, ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να δώσουμε πρώτες βοήθειες και ποιες βασικές πρώτες βοήθειες μπορούμε να προσφέρουμε σε τραυματίες. Στη συνέχεια τους ενημέρωσε για τα φάρμακα και τα υλικά που πρέπει να περιέχει ένα κουτί φαρμακείου.