Μαΐ 08

Μικροί εθελοντές και μικρές εθελόντριες καθαριότητας

Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 επισκέφτηκαν τη Β΄ τάξη του σχολείου μας οι Εθελοντές καθαριότητας Βέροιας, στα πλαίσια του προγράμματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με τίτλο «Νοιάζομαι και Δρω: Εθελοντισμός – Αλληλεγγύη – Ενεργός Πολίτης». Οι εθελοντές καθαριότητας μίλησαν στα παιδιά για τη σπουδαιότητα του εθελοντισμού, για τη χαρά και την ικανοποίηση που νιώθουν, προσφέροντας εθελοντική εργασία.  Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες φόρεσαν τα γιλέκα του εθελοντή, που είχαν στο πίσω μέρος τους γραμμένο το ρήμα «Καθαρί…ζω!  …ζεις!  …ζουμε!», πήραν στα χέρια τους τις ειδικές τσιμπίδες και ξεχύθηκαν, με ενθουσιασμό, στην αυλή του σχολείου μας, την οποία ο κ. Σταύρος, ένας από τους εθελοντές, την είχε γεμίσει με «σκουπίδια»,  και γύρω από αυτή, για να τα μαζέψουν. Η χαρά τους ήταν απερίγραπτη! Προσπαθούσαν να μαζέψουν όσα περισσότερα σκουπίδια μπορούσαν! Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό! Η όψη της αυλής αλλά και της περιοχής γύρω από το σχολείο μας άλλαξε ριζικά! Τα παιδιά ένιωσαν μεγάλη ικανοποίηση και ζήτησαν από τους εθελοντές καθαριότητας να ξανάρθουν στο σχολείο μας.

Ευχαριστούμε πολύ τους Εθελοντές καθαριότητας Βέροιας για την πολύτιμη εμπειρία που πρόσφεραν στους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας,  μεταδίδοντάς τους, ταυτόχρονα, την αγάπη και τον ενθουσιασμό τους  για το εθελοντικό έργο που με τόση γενναιοδωρία προσφέρουν!