Απρ 07

Δημιουργία λαχανόκηπου από τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας

Την Τετάρτη 6 Απριλίου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α, Β, Δ και Ε τάξεων ξεκίνησαν την προσπάθεια για τη δημιουργία ενός λαχανόκηπου στην αυλή του σχολείου μας, φυτεύοντας μαρούλια και κρεμμύδια, σε έναν κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο. Η συγκεκριμένη δράση θα ολοκληρωθεί με τη συμμετοχή και των υπόλοιπων τάξεων του σχολείου μας, τις επόμενες μέρες.  Η λειτουργία του σχολικού λαχανόκηπου έχει ως στόχο την καλλιέργεια και ανάπτυξη περιβαλλοντικής και οικολογικής συνείδησης στους μαθητές και στις μαθήτριές μας, με βιωματικό τρόπο. Παράλληλα, μέσω της ενημέρωσης για τη θρεπτική αξία των λαχανικών, τους δίνεται η ευκαιρία να αποκτήσουν πιο υγιεινές διατροφικές συνήθειες, για μια καλύτερη υγεία και ποιότητα ζωής.