Νοέ 13

Εκπαιδευτική επίσκεψη των Α΄ και Β΄ τάξεων του σχολείου μας στο οινοποιείο Κυρ Γιάννη, στο Γιαννακοχώρι Νάουσας

Την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022 οι Α΄ και Β΄ τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο οινοποιείο Κυρ Γιάννη, στο Γιαννακοχώρι Νάουσας.

Μόλις φτάσαμε στον εξωτερικό χώρο του οινοποιείου, δόθηκαν στα παιδιά χαλάκια, για να καθίσουν στο χορτάρι και να απολαύσουν το κολατσιό τους, καθώς και την υπέροχη θέα με τους απέραντους αμπελώνες.

Στη συνέχεια, αφού ενημερώθηκαν για την ιστορία του οινοποιείου, ξεναγήθηκαν στο χώρο οινοποίησης, όπου ενημερώθηκαν για τον τρόπο με τον οποίο παρασκευάζεται το κρασί. Κατόπιν, ξεναγήθηκαν στο χώρο ωρίμανσης και παλαίωσης του κρασιού (κάβα) που βρίσκεται στο υπόγειο του κτιρίου.

Βγαίνοντας από το κτίριο, δόθηκαν στα παιδιά άσπρες κόλλες και μπογιές, για να ζωγραφίσουν ό,τι τους έκανε εντύπωση στους χώρους του οινοποιείου.

Ευχαριστούμε το οινοποιείο Κυρ Γιάννη για την άψογη φιλοξενία.

Οι δασκάλες

Κορφιώτη Αμυγδαλιά και Παπάζογλου Μελπομένη