Νοέ 14

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ ΤΑΦΩΝ ΣΤΗ ΒΕΡΓΙΝΑ

Μουσείο βασιλικών τάφων Βεργίνας

Την Πέμπτη ,10/11/22,οι Γ’ , Δ’,  Ε’ και ΣΤ’ τάξεις του σχολείου μας , με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, επισκέφθηκαν  το Μουσείο Βασιλικών τάφων της  Βεργίνας.  Η Βεργίνα ήταν μία από τις πιο σημαντικές πόλεις του βασιλείου της αρχαίας Μακεδονίας. Ανάμεσα στα διάφορα αρχαιολογικά ευρήματα, ανακαλύφθηκαν εκεί και οι περίφημοι «Βασιλικοί τάφοι». Τα εκθέματα ήταν εντυπωσιακά, ο χώρος υποβλητικός και το μέρος μαγευτικό.

Εντυπωσιακά  τα πολύτιμα ευρήματα του μουσείου :  πολύχρωμες τοιχογραφίες, ψηφιδωτά, η χρυσή Λάρνακα, τα χρυσά στεφάνια και τα κοσμήματα, η ασπίδα και η πανοπλία του Φιλίππου Β΄,  μικρά σκαλιστά καλλιτεχνήματα με τις φιγούρες διαφόρων προσώπων από ελεφαντοδόντο και χρυσό ,οι τέσσερις τάφοι και το Ηρώον, ένας μικρός ναός αφιερωμένος στον Βασιλιά Φίλιππο Β΄ και πολλά άλλα.

Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία για όλους τους μαθητές !

Θαυμασμός για τις ανασκαφές, τον πολιτισμό και τα μοναδικά εκθέματα!

Νοερό ταξίδι στην ελληνική ιστορία!!!!

Ευχαριστούμε θερμά τους ξεναγούς μας :κ. Κακαγιάννη Δημήτριο και κ. Παρασχοπούλου Ελένη

Περισσότερες πληροφορίες για τις Αιγές και το μουσείο