Οκτ 13

Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών, European Day of Languages, 2023

Η 26η Σεπτεμβρίου είναι αφιερωμένη στον εορτασμό των ευρωπαϊκών γλωσσών. Τέτοια μέρα κάθε χρόνο, στα σχολεία, εκπαιδευτικοί και μαθητές μέσα από διάφορες δραστηριότητες και δράσεις γιορτάζουν τη γλωσσική και πολιτιστική πολυμορφία της Ευρώπης με στόχο την αύξηση της πολυγλωσσίας καθώς και την ενίσχυση της πεποίθησης ότι οι γλώσσες μας ενώνουν.

Στο σχολείο μας, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, στο μάθημα των Αγγλικών, επέλεξαν κάποιες Ευρωπαϊκές χώρες, αναζήτησαν πληροφορίες γι’ αυτές, ζωγράφισαν τις σημαίες τους και μετέφρασαν τις λέξεις «Καλημέρα» και «Γεια» στις αντίστοιχες γλώσσες των χωρών αυτών. Αφού διάβασαν όλες τις πληροφορίες, στο τέλος περιηγήθηκαν μέσω του διαδικτύου σε μερικά από τα πιο σημαντικά αξιοθέατα των χωρών. Η δράση ολοκληρώθηκε με τη δημιουργία ενός συννεφόλεξου και ένα κολλάζ των εργασιών τους που φαίνεται στο παρακάτω βίντεο.