Δεκ 07

Εκπαιδευτική επίσκεψη των Α΄ και Β΄ τάξεων του σχολείου μας στη Σχολή Αεροπορίας Στρατού στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας

Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023, οι Α΄ και Β΄ τάξεις του σχολείου μας   πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Σχολή Αεροπορίας Στρατού στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας, όπου υλοποιείται η εκπαίδευση χειριστών ελικοπτέρων.

Αρχικά, οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για τους διάφορους τύπους ελικοπτέρων της Αεροπορίας Στρατού, των οποίων αποστολή δεν είναι μόνο η συμμετοχή σε στρατιωτικές επιχειρήσεις αλλά και η προσφορά στο κοινωνικό σύνολο με τη συμμετοχή σε επιχειρήσεις μεταφοράς ασθενών, αεροπυρόσβεσης και άμεσης ανθρωπιστικής βοήθειας σε περιοχές που έχουν πληγεί από θεομηνίες.

Στη συνέχεια, ακολούθησε ενημέρωση για τους τρόπους με  τους οποίους γίνεται η εκπαίδευση των χειριστών των συγκεκριμένων ελικοπτέρων.

Τέλος, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά κάποια ελικόπτερα που χρησιμοποιούνται στην Αεροπορία Στρατού και να μπουν σε δύο από αυτά, στη θέση του πιλότου, όπου ενημερώθηκαν για τη χρήση των οργάνων που υπάρχουν στο πιλοτήριο.