Δεκ 17

Επίσκεψη της Β΄ τάξης του σχολείου μας στη Δημοτική Βιβλιοθήκη – Κέντρο Μουσικής Μακροχωρίου

Την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2023, η Β΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη – Κέντρο Μουσικής Μακροχωρίου. Εκεί μας υποδέχτηκε, με ένα πλατύ χαμόγελο, η κυρία Δέσποινα, η βιβλιοθηκονόμος της Βιβλιοθήκης.

Στο εσωτερικό του κτιρίου μάς περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη. Ήταν διάχυτη  η γιορτινή ατμόσφαιρα. Ιδιαίτερο τόνο πρόσθεταν οι χριστουγεννιάτικες μελωδίες που ακούγονταν σε όλη τη διάρκεια της επίσκεψής μας.

Αρχικά, η κυρία Δέσποινα διάβασε στα παιδιά ένα βιβλίο με την ιστορία της γέννησης του Ιησού και κατόπιν ένα χριστουγεννιάτικο ποίημα του Ντοστογιέφσκι με τίτλο «Το θείο δώρο», το οποίο ήταν αφιερωμένο στη σημαντικότητα της ταπεινοφροσύνης και της αγάπης.

Στη συνέχεια, τα παιδιά χρωμάτισαν τη φάτνη, η οποία ήταν σχεδιασμένη πάνω σε ένα στέμμα από χαρτόνι που, αμέσως μετά, το φόρεσαν.

Η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε με χριστουγεννιάτικα τραγούδια που τραγούδησαν τα παιδιά.